Perła Polskiej Gospodarki 2010

Zakłady Chemiczne „Alwernia” S.A. po raz kolejny zostały uhonorowane prestiżowym tytułem– „Perłą Polskiej Gospodarki” w VIII edycji rankingu polskich przedsiębiorstw, organizowanego przez anglojęzyczny miesięcznik gospodarczy „Polish Market” oraz Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii „Perły Duże”. Spółka otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację polityki i strategii przedsiębiorstwa oraz pozycję lidera wśród najbardziej dynamicznych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w Polsce.
Certyfikat, upoważniający Spółkę do stosowania tytułu „Perły Polskiej Gospodarki” we wszystkich materiałach informacyjnych wraz z logiem nagrody, odebrał osobiście w dniu 19 listopada 2010 r Dyrektor ds handlowych Pan Mirosław Szpila podczas uroczystej Gali Laureatów, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. To już drugi tytuł „Perły Polskiej Gospodarki” przyznany dla Z.Ch.”Alwernia” S.A. W 2009 r. nasza Spółka również została nagrodzona tym tytułem.
Honorowy patronat nad wydarzeniem wzorem lat ubiegłych objął Wicepremier i Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak oraz Prezes PAN – prof. Michał Kleiber.
Ranking opracowywany jest na podstawie unikalnej metodologii wykorzystującej siedem wskaźników powszechnie używanych przez firmy audytorskie, oceniających  między innymi efektywność, dynamikę i płynność finansową, a  gwarancję bezstronności oceny daje fakt, iż kolejność na liście wylicza komputer. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 1200 firm, z czego wyróżnionych zostało 181. W gronie przedsiębiorstw, które spełniły ostre kryteria ekonomiczne ustanowione przez PAN znalazły się firmy, które osiągnęły największy postęp w wykorzystaniu trzech czynników  produkcji: kapitału, majątku trwałego i pracy. Tegoroczny ranking jest szczególne ze względu na to, że opiera się na wynikach osiągniętych w roku spowolnienia gospodarczego.
Ranking jest organizowany cyklicznie od 2003 roku i jest liczącym się wydarzeniem, gdyż stanowi swego rodzaju barometr gospodarczy.